Hoppa till innehållet

Statistik: Rayo Vallecano mot Athletic Club

La Liga ·

Rayo VallecanoRayo VallecanoHemma
vs
14:00
lördag 10 oktober 2026
Athletic ClubAthletic ClubBorta
Campo de Futbol de Vallecas, MadridDomare: J. Sanchez
1
2.80
X
3.25
2
2.60

Uppdaterad 10 oktober kl. 12:57

Rayo Vallecano och Athletic Club möts lördag 10 oktober 2026 kl. 14:00 i La Liga. Matchen avbröts. Spelplats är Campo de Futbol de Vallecas i Madrid, med J. Sanchez som domare. I La Liga-tabellen ligger Rayo Vallecano på 12:e plats med 12 poäng och Athletic Club på 7:e plats med 15 poäng.

14 spelare är rapporterade som skadade eller osäkra – 6 i Rayo Vallecano och 8 i Athletic Club. På listan står bland andra A. Batalla, I. Balliu och Luiz Felipe. Bet365 sätter 2,80 på Rayo Vallecano, 3,25 på oavgjort och 2,60 på Athletic Club, vilket gör Athletic Club till favorit. Statistikmodellen ger Rayo Vallecano 10% chans att vinna, 45% för oavgjort och 45% för Athletic Club. Rayo Vallecano snittar 1,26 xG per hemmamatch mot 1,59 tillåtna, Athletic Club 1,37 xG per bortamatch mot 2,00 tillåtna.

Skadeläge

14 skadade

Rayo Vallecano

Athletic Club

Långtidsfrånvaro & avstängda spelare

4 spelare

Rayo Vallecano

  • R. Nteka— Knäskada
  • Luiz Felipe— Hamstring

Athletic Club

  • Álex Padilla— Knäskada
  • Unai Eguíluz— ACL Knee Injury

Alla skador och avstängningar i La Liga. Skadeläget i alla ligor på kupongen finns i den globala skaderapporten. Så vägs frånvaron in i raden: skador och avstängningar.

Form & Tabell

Rayo Vallecano

Senaste 5
WLDDW
#MVOFGMIM+/-P
12103341520-512
Hemma
3V 1O 1F
9–7
Borta
0V 2O 3F
6–13

Athletic Club

Senaste 5
WWLDD
#MVOFGMIM+/-P
7104331410+415
Hemma
3V 2O 1F
11–5
Borta
1V 1O 2F
3–5

xG – förväntade mål

Vad är xG?
Rayo Vallecano
På hemmaplan
xG
1,26
xGA
1,59
Snitt per match · 5 matcher i år
Athletic Club
På bortaplan
xG
1,37
xGA
2,00
Snitt per match · 4 matcher i år
xG = kvaliteten på lagets målchanser, xGA = chanserna laget släpper till. Säsongssnitt per match.

Arbetsgången från xG till tecken steg för steg: så läser du xG inför tipset.

Head-to-Head

Prognos

Chans enligt API-Footballs modell, i procent – inte oddsen. Vad är det?

10%
1 · Hemmaseger
45%
X · Oavgjort
45%
2 · Bortaseger
Double chance : draw or Athletic Club
47%Form53%
60%Attack40%
19%Försvar81%
7%H2H93%

Odds & Spela

1
2.80
Rayo Vallecano
X
3.25
Oavgjort
2
2.60
Athletic Club

18+ | Spela ansvarsfullt | Stödlinjen: 020-819 100 | Spelpaus.se

Oddsen säger vad spelbolagen tror, strecken vad svenska folket tror — odds mot streck visar hur du hittar skillnaden.

Vanliga frågor

När spelar Rayo Vallecano mot Athletic Club?

Rayo Vallecano möter Athletic Club lördag 10 oktober 2026 kl. 14:00 på Campo de Futbol de Vallecas i Madrid.

Vilka spelare är skadade inför Rayo Vallecano – Athletic Club?

14 spelare är rapporterade som skadade eller osäkra. Rayo Vallecano: A. Batalla, I. Balliu, Luiz Felipe, A. Batalla, I. Balliu, Luiz Felipe. Athletic Club: A. Djalo, U. Egiluz, O. Sancet, N. Williams, A. Djalo, U. Egiluz, O. Sancet, N. Williams.

Vem vinner Rayo Vallecano – Athletic Club enligt statistiken?

Statistikmodellen ger Rayo Vallecano 10% chans att vinna, 45% för oavgjort och 45% för seger till Athletic Club.

Vad är oddsen för Rayo Vallecano – Athletic Club?

Bet365 ger odds 2,80 på hemmaseger (1), 3,25 på oavgjort (X) och 2,60 på bortaseger (2). Odds kan ändras fram till avspark.